ZDRAVOTNÝ PRÍNOS CVIČENIA NA ORGANIZMUS

Nedeľa, 21 November 2010 16:34 Daniel Bernátek
Vytlačiť PDF
Za posledných 50 rokov sa výrazne znížila fyzická aktivita ľudí kde bola v minulosti používaná manuálna fyzická práca v súčastnosti je nahradená strojmi, robotmi, sedením za klávesnicou počítača, volantom automobilu ... . Dôsledkom tohto trendu začali vo veľkej miere narastať civilizačné choroby ako obezita, cukrovka 2.typu, vysoký krvný tlak, zvýšená hladina cholesterolu LDL, znižovanie obranyschopnosti organizmu a pod. Aby sme nahradili chýbajúcu fyzickú aktivitu ktorú mali naši predkovia pri bežných domácich prácach je priam žiadúce sa v súčastnosti venovať športovo-pohybovým aktivitám, pretože fyzický deficit sa skôr alebo neskôr odzrkadlí na našom zdraví. Človek nebol stvorený aby celý deň presedel na zadku. Vhodne zvolené pohybové aktivity prináša pre ľudí výrazné zlepšenie ich zdravotného stavu a zvýšenie komfortu života vo vyššom veku.

Pozitívny prínos pravidelného cvičenia je :

Zvýšenie sily – posilňovací tréning vám zvýši vašu fyzickú silu
Lepšia postava – pri pravidelnom cvičení a vhodne zvolenom stravovacom režime sa zbavíte prebytočného telesného tuku
Zlepšenie kĺbovej pohyblivosti – vhodne zvolený tréning zvyšuje kĺbový rozsah čo vedie k zníženiu svalových a kĺbových zranení. Vo vyššom veku nie je osoba odkázaná na cudziu pomoc pretože je samostatnejšia a tým sa stáva sebestačná bez odkázania na cudziu pomoc.
Silnejšie kosti – silový tréning zvyšuje hustotu kostí. V kombinácií so správnou výživou a suplementáciou je možné predísť osteoporóze (rednutiu kostí – náchylnejšie k zlomeninám vo vyššom veku).
Oddialenie starnutia - pravidelná fyzická aktivita i vo vyššom veku s optimálne zvolenou stravou  
odďaľuje proces starnutia, ktorý je preventívnym účinkom mnohých zdravotných problémov z nečinnosti.
Zlepšenie imunity - pravidelný tréning zvyšuje imunitnú odozvu voči rôznym chorobám a tým odolnejší organizmus.
Viac energie – znie to divne ale je to pravda ,športujúci človek je vitálnejši.
Lepší pohlavný život – Pravidelné športovanie vám dá viac energie, zvýši hladinu hormónu testosterónu , ktorý podporý pohlavnú potenciu
Zvrat chronických problémov – životný štýl fitness vám pomôže zvrátiť srdcovo-cievne a znížiť krvný tlak, zmierňuje stav cukrovky (diabetes mellitus 2.typu), a upravuje hladinu cholesterolu.
Kontrola stresu – trénovaný jedinec je odolnejší voči stresu, cvičenie zlepšuje náladu 
Srdcovo – cievny systém – zlepšuje ukazovatele fyzickej kondície (dychový objem, srdečný výdaj), upravuje krvný tlak, znižuje riziko ischemickej choroby srdca a srdečných zlyhaní ,upravuje zastupenie tukov v krvnom sére - krvné doštičky sú menej náchylnejšie ku vzniku krvných zrazenín
Neuro – psychické zdravie - zlepšuje kvalitu spánku, schopnosť učenia a prevažne krátkodobú pamäť.


Posledná zmena v Nedeľa, 21 November 2010 16:37  

Kontakt

  • Daniel BERNÁTEK
  • Tréner, masér, výživový poradca
  • Partizánske
  • Bánovce nad Bebravou
  • Mobil: 0949 881 780
  • Email: info@daniel-bernatek.eu