MASÁŽE

Pondelok, 07 September 2009 12:59 Daniel Bernátek
Vytlačiť PDF

Masáž je už oddávna považovaná za vynikajúci prostriedok relaxácie, odstránenia únavy a bolesti. Vyberáme si ju podľa problému, ktorý chceme masážou vyriešiť.
Či sa chceme zbaviť bolesti chrbtice, stuhnutých svalov, alebo jednoducho túžime dopriať telu uvoľnenie. Určite poznáte pocit, kedy prídete z práce, záhrady, športového podujatia naprosto unavený a neschopný ďalšej činnosti. V takom prípade vám vrele doporučujem masáž.
ČO JE MASÁŽ – Masáž je činnosť pri ktorej sa mechanicky pôsobí na povrch tela masírovanej osoby, aby sa docielili v tele určité žiadané zmeny. Masáž je usporiadaný súbor vhodných masérskych hmatov, pomáhajúcich odstraňovať rôzne problémy.
DRUHY MASÁŽI A TERAPIÍ – Existuje mnoho druhov masáží a terapií. Najbežnejšia je tzv. švédska masáž (je to vlastne obdoba našej športovo-rekondičnej či klasickej masáže), ktorú spopularizoval Švéd PIR HENRIK LING. Ďalej sú tu zdravotné masáže, tie patria do rúk odborne zaškolenému personálu a môžeme sa s nimi stretnúť na rehabilitačných strediskách a v liečebných kúpeľoch. Ostatné masážne techniky sa rozlišujú svojim účinkom na danú oblasť či použitú techniku vykonávania. Zjednodušené delenie masáží a terapií je podľa následovných bodov :

Používaním časťami tela ako napr. dlane, prsty (pri športovej-rekondičnej masáži) predlaktia (pri havajskej masáži) chodidla pri našlapovaní a pod. Napr. Lymfatická masáž má za účel podporiť lymfatický systém, a preto sú hmaty prevádzané jemne.
Ďalšie techniky vychádzajú z akupresurných či reflexných bodov, podľa druhu techniky a
stimulácie sa ďalej od seba odlišujú shiatsu, čínska energetická masáž, reflexná a pod.
Ďalej poznáme masážne techniky za pomoci použitia rôznych masážnych a terapeutických prostriedkov ako napr. med (medová detoxikačná masáž),čokoláda (čokoládová masáž), rašelinové zábaly a pod.
Veľmi zaujímavá je aj kategória za pomoci použitia rôznych pomôcok ako napr. lávové kamene (prikladanie horúcich alebo studených lávových kameňov), banky (prikladaním nahriatych baniek kde sa docieli podtlak) bambusová masáž (používa sa bambus a bambusový olej).

Toto je len základná časť masážnych techník . Ako vidieť, v súčastnosti existuje veľmi široký výber masáži a terapií. Stačí si už len vybrať komu ktorá technika najviac vyhovuje.

 

Posledná zmena v Pondelok, 24 Marec 2014 19:49  

Kontakt

  • Daniel BERNÁTEK
  • Tréner, masér, výživový poradca
  • Partizánske
  • Bánovce nad Bebravou
  • Mobil: 0949 881 780
  • Email: info@daniel-bernatek.eu